Szukaj
  • Tro.

4K czy FHD ?

Wiele przyszłych Par Młodych, zaraz po podjęciu decyzji o wynajęciu kamerzysty na ślub zastanawia się właśnie nad tym pytaniem. Tzn. przyjmuje filtr wyszukiwania kamerzysty poprzez rozdzielczość w jakiej produkuje filmy.


Jakość 4K to nic innego jak rozdzielczość wideo. Jest ona dwukrotnie większa od popularnej jakości FHD.

Jakie korzyści płyną z wybrania opcji filmu w 4K?

- jedyną korzyścią wg. mnie, jest jakość obrazu jaką dostaniemy. Nic więcej. Film nie będzie lepszy, mało tego, w kolejnym akapicie uargumentuję tę tezę :)


Większość kamerzystów, którzy finalnie swoje produkcje zapisują w jakości FHD bardzo często korzystają z możliwości zapisu w 4K. Ujęcia z drona, gopro, lustrzanek, które zapiszemy w wyższej rozdzielczości można wtedy swobodnie kadrować, także fakt, że nie oddajemy filmu w tej jakości nie oznacza, że z niej nie korzystamy w ogóle - to nie prawda :)


Pliki 4K zajmują dużo więcej miejsca, potrzebne jest duzo więcej kart, dysków, a także mocy obliczeniowej do obróbki wideo. Komfort pracy na plikach z wielu kamer jest przy reportażach ślubnych najważniejszy, ponieważ jest równoznaczny z efektami - czyli tym na czym nam najbardziej zależy.


Wg. mnie warto skupić się na zestawie obiektywów jakie kamerzysta będzie miał w użyciu. Czy będzie doodatkowo oświetlał salę stresując przy tym niepotrzebnie gości, czy nie.


Podsumowując, Film ślubny w 4K jest jak najbardziej okej przy standardowych produkcjach, filmach "cinematic", a także w momentach takich jak ujęcia z drona czy gopro. Najważniejsza powinna być przede wszystkim dynamika montażu i to, aby film ślubny Was nie uspał :)


Pozdrawiam


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie